BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

 

Kayıt 2021-2022 (YKS Ek-2 Kontenjan)

Başkent Üniversitesi’nin Sevgili Öğrencileri,

Kayıtlar bölüm farkı olmaksızın,

 • Elektronik kayıtlar:
  • 26 - 31 Ekim 2021 tarihleri arasında E-Devlet üzerinden yapılacaktır. Kayıt ekranının aktif olabilmesi için öncelikle eğitim ücretinin ilk taksitinin yatırılması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrenciler, kayıt için gerekli belgeleri 05 Kasım 2021 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na teslim etmelidir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt kullanım klavuzu

 • Şahsen kayıtlar:
  • 26 Ekim 2021 - 01 Kasım 2021 tarihlerinde, 09.00 - 17.00 saatleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı 'nda yapılacaktır.

 

KAYIT ADRESLERİ

 • Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü: Fatih Sultan Mahallesi Eskişehir Yolu 18.km 06790 Etimesgut/ Ankara
 • Başkent  Üniversitesi  Kahramankazan  Meslek  Yüksekokulu: Atatürk Mahallesi İstiklal Caddesi No:27 06980 Kahramankazan/ Ankara
 • Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Kışla Sağlık Yerleşkesi Kazım Karabekir Mahallesi 4227 Sokak Gülhatmi Caddesi No:37/a Yüreğir/ Adana
 • Başkent Üniversitesi Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Saray Caddesi Hocacihan Mahallesi No:1 Selçuklu / Konya

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

 1. Online Öğrenci Kayıt Bilgi Formu (T.C. Kimlik Numaranız ile çevrimiçinde yer alan formu doldurduktan sonra çıktı alınız)
 2. Lise diplomasının onaylı örneği (Noterden veya mezun olunan liseden onaylatılabilir) veya E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi)
 3. Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
 4. 29 yaşından büyük yükümlülerin Askerlik Şubesi Başkanlıklarından alacakları Askerlik durum belgesi
 5. 1 adet (4,5 cm x 6 cm boyutunda) fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Kayıta gelirken fotoğrafın arkasına öğrenci adı, soyadı ve kazanılan bölüm/programın tükenmez kalem ile yazılmış olması gerekmektedir)
 6. Eğitim ücretleri yıllık iki eşit taksit olarak alınmaktadır. Kayıt için programın eğitim ücretinin ilk taksitinin yatırılmış olması gerekmektedir. 
 7. E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrencilerin E-Devlet'ten kayıt sonrası almış oldukları kayıt belgesi

 

EĞİTİM ÜCRETLERİ

2021-2022 Akademik Yıllı eğitim ücretleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Eğitim ücreti, DENİZBANK’ın Türkiye genelinde bulunan tüm şubelerine öğrenci T.C. Kimlik Numaraları belirtilerek yatırılmalıdır. Eğitim ücretlerini masrafsız olarak EFT/Havale yolu ile yatıracaklar için:

Hesap Adı Başkent Üniversitesi
Banka  DENİZBANK
Banka Şube Başkent Kurumsal
IBAN  TR 22 0013 4000 0007 9691 0000 11

 

 Dekontun Açıklama Kısmına:

 • Öğrencinin adı soyadı, T.C. Kimlik numarasının yazılması gerekmektedir. 
 • EFT işlemlerinde açıklama kısmının başına, size SMS ile gelen açıklama kodu yazılmalıdır.

 

YABANCI DİL HAZIRLIK PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık eğitimi, eğitim-öğretim dili kısmen veya tamamen İngilizce olan lisans programları için zorunludur.

Hazırlık eğitimi zorunlu olan programlar için öğrenciler 02 Kasım 2021, saat: 10:00’da Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavı’na gireceklerdir. Yapılacak olan bu sınavda, öğrencilerin kur düzeyi (A1-A2 / B1-B2) ve hazırlık eğitiminden muaf olma durumu belirlenecektir. Bu sınava girilmemesi durumunda, en alt düzey olan A1-A2 kurundan hazırlık eğitimine başlanacaktır.

Eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilmiş yabancı dil sınavlarından, başarı taban puanına veya üstü puana eşdeğer puan veya not almış olup da, geçerlilik süresini aşmamış dil belgesine sahip öğrenciler yabancı dil hazırlık eğitiminden muaf olabilmek için belgelerinin aslını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na ibraz etmek zorundadırlar.


BTU100 BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI MUAFİYET SINAVI

Bu dersten muaf olmak isteyen öğrenciler 03 Kasım 2021, saat: 11:00 'de muafiyet sınavına girebilirler. BTU100 Muafiyet sınavı ile ilgili detaylı bilgiyi Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları Koordinatörlüğü’nün web sayfasını ziyaret edebilirsiniz

 

Öğrencilerin 04 - 05 Kasım 2021 tarihleri arasında kendilerine ait şifreleri kullanarak Öğrenci Bilgilendirme Sistemi (BUOBS) üzerinden ders kayıt işlemlerini yapması zorunludur. 

 

YURTLARA BAŞVURU

Öğrenci Yurtlarına ait bilgiler için tıklayınız.

 

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ NOT:

 • Hazırlık okuyacak olan öğrencilerden, iki eşit taksitte ödenmesi gereken bölüm ücretlerinin ilk taksiti alınır. Hazırlık sınıfından oluşan ücret farkı bahar dönemine mahsup edilir.
 • E-Devlet üzerinden kayıt yaptırmayan adayların kayıt için şahsen başvurmaları gerekmektedir, eksik belge ve posta ile kayıt yapılmaz.
 • Kayıt işlemleri için geçerli ve bir e-posta adresi ibraz edilmesi zorunludur. E-posta adresi olmayanların kayıta gelmeden önce mutlaka bir e-posta adresi edinmeleri gerekmektedir.