BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

 

Kayıt 2021-2022 (DGS Ek Yerleştirme)

2021 DGS Ek Yerleştirme Sonuçlarına Göre Kayıt İşlemleri
 

2021-2022 Akademik Yılı Dikey Geçiş Sınavı ile Lisans Programlarını Kazanan Öğrencilerin Kayıtları

 

Başkent Üniversitesi’nin Sevgili Öğrencileri,

Kayıtlar bölüm farkı olmaksızın,

 • Elektronik kayıtlar:
  • 2 Kasım 2021- 3 Kasım 2021 tarihleri arasında saat 23:59' a kadar e-devlet üzerinden yapılacaktır. Kayıt ekranının aktif olabilmesi için öncelikle eğitim ücretinin ilk taksitinin yatırılması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrenciler, kayıt için gerekli belgeleri 5 Kasım 2021 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na teslim etmelidir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt kullanım klavuzu

 • Şahsen kayıtlar:
  • 2 Kasım 2021 - 5 Kasım 2021 tarihlerinde, 09.00 - 17.00 saatleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı 'nda yapılacaktır.

 

E-Devlet üzerinden kayıt yaptırmayan adayların kayıt için şahsen başvurmaları gerekmektedir, eksik belge ve posta ile kayıt yapılmaz.

 

KAYIT ADRESİ

 • Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü: Fatih Sultan Mahallesi Eskişehir Yolu 18.km 06790 Etimesgut/ Ankara

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

 1. Online Öğrenci Kayıt Bilgi Formu (T.C. Kimlik Numaranız ile çevrimiçinde yer alan formu doldurduktan sonra çıktı alınız)
 2. Lise diplomasının onaylı örneği (Noterden veya mezun olunan liseden onaylatılabilir) veya E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi)
 3. Adayın mezun olduğu okuldan aldığı:
  • Önlisans diplomasının onaylı örneği  
  • 2 adet Not dökümü (Onaylı, kapalı zarf içinde, ıslak imzalı veya elektronik imzalı veya e-devlet üzerinden alınmış olmalı)
   • (adayın kayıt yaptırdıktan sonra istenen belgenin 1 (bir) nüshasını fakültesine teslim etmesi gerekmektedir.)
  • 2 adet Not dökümlerinde yer alan derslerin ders tanımları 
   • (adayın kayıt yaptırdıktan sonra istenen belgenin 1 (bir) nüshasını fakültesine teslim etmesi gerekmektedir.)
 4. Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi
 5. 29 yaşından büyük yükümlülerin Askerlik Şubesi Başkanlıklarından alacakları Askerlik durum belgesi
 6. 1 adet (4,5 cm x 6 cm boyutunda) fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Kayıta gelirken fotoğrafın arkasına öğrenci adı, soyadı ve kazanılan bölüm/programın tükenmez kalem ile yazılmış olması gerekmektedir)
 7. Eğitim ücretleri yıllık iki eşit taksit olarak alınmaktadır. Kayıt için programın eğitim ücretinin ilk taksitinin yatırılmış olması gerekmektedir. 
 8. E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrencilerin E-Devlet'ten kayıt sonrası almış oldukları kayıt belgesi

EĞİTİM ÜCRETLERİ

2021-2022 Akademik Yıllı eğitim ücretleri hakkında bilgi için tıklayınız. 

 

Eğitim ücreti, DENİZBANK’ın Türkiye genelinde bulunan tüm şubelerine öğrenci T.C. Kimlik Numaraları belirtilerek yatırılmalıdır. Eğitim ücretlerini masrafsız olarak EFT/Havale yolu ile yatıracaklar için:

Hesap Adı Başkent Üniversitesi
Banka  DENİZBANK
Banka Şube Başkent Kurumsal
IBAN  TR22 0013 4000 0007 9691 0000 11

 

 Dekontun Açıklama Kısmına:

 • Öğrencinin adı soyadı, T.C. Kimlik numarasının yazılması gerekmektedir. 
 • EFT işlemlerinde açıklama kısmının başına, size SMS ile gelen açıklama kodu yazılmalıdır.

 

YABANCI DİL HAZIRLIK PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık eğitimi, eğitim-öğretim dili kısmen veya tamamen İngilizce olan lisans programları için zorunludur.

Hazırlık eğitimi zorunlu olan programlar için öğrenciler 6 Kasım 2021, saat: 10:00’da Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavı’na gireceklerdir. Yapılacak olan bu sınavda, öğrencilerin kur düzeyi (A1-A2 / B1-B2) ve hazırlık eğitiminden muaf olma durumu belirlenecektir. Bu sınava girilmemesi durumunda, en alt düzey olan A1-A2 kurundan hazırlık eğitimine başlanacaktır.

Eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilmiş yabancı dil sınavlarından, başarı taban puanına veya üstü puana eşdeğer puan veya not almış olup da, geçerlilik süresini aşmamış dil belgesine sahip öğrenciler yabancı dil hazırlık eğitiminden muaf olabilmek için belgelerinin aslını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na ibraz etmek zorundadırlar.


BTU100 BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI MUAFİYET SINAVI

Bu dersten muaf olmak isteyen öğrenciler 7 Kasım 2021, saat: 11:00'de muafiyet sınavına girebilirler. BTU100 Muafiyet sınavı ile ilgili detaylı bilgiyi Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları Koordinatörlüğü’nün web sayfasını ziyaret edebilirsiniz

 

YURTLARA BAŞVURU
Öğrenci Yurtlarına ait bilgiler için tıklayınız.

 

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ NOT:

 • Hazırlık okuyacak olan öğrencilerden, iki eşit taksitte ödenmesi gereken bölüm ücretlerinin ilk taksiti alınır. Hazırlık sınıfından oluşan ücret farkı bahar dönemine mahsup edilir.
 • E-Devlet üzerinden kayıt yaptırmayan adayların kayıt için şahsen başvurmaları gerekmektedir, eksik belge ve posta ile kayıt yapılmaz.
 • Kayıt işlemleri için geçerli ve bir e-posta adresi ibraz edilmesi zorunludur. E-posta adresi olmayanların kayıta gelmeden önce mutlaka bir e-posta adresi edinmeleri gerekmektedir.